Jury

Prof. Romuald Twardowski,PrzewodniczącyWarszawa / Polska

Kompozytor i pedagog; ur. 17 czerwca 1930 w Wilnie. Studia kompozytorskie ukończył w roku 1960 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza. W 1963 i 1966 studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Utwór „Antifone per tre gruppi d’orchestra” (1961) zdobył w 1961 I nagrodę Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w 1963 zajął II miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu; w 1966 za Sonetti di Petrarca per tenore solo e due cori a cappella (1965) otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Pradze; dwukrotnie – w 1965 za balet-pantomimę „Posągi czarnoksiężnika” (1963) i w 1973 za dramat muzyczny „Lord Jim” (1970–73) – zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. księcia Rainiera w Monako. W 1994 otrzymał nagrodę AGEC – Zachodnioeuropejskiej Federacji Towarzystw Chóralnych oraz doroczną nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Juror wielu konkursów muzycznych. Inicjator prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Carmen MorenoBarcelona / Hiszpania

Dyrygent i Sopranistka. Ukończyła Konserwatorium Juan Jose Landaeta Caracas (Wenezuela), oraz konserwatorium musyczne w Barcelonie i Badalonie. Specjalizuje się w pracy nad techniką wokalną. Wydała książkę zatytułowaną Mi técnica Wokal Paso a Paso (Moja technika wokalna krok po kroku) oraz jest autorem licznych artykułów związanych z muzyką wokalną. Prowadziła liczne warsztaty z techniki wokalnej i wykłady w czasie konferencji związanych z muzyką chóralną. Była jurorem festiwali Cracovia Cantans w Krakowie oraz Festiwalu Muzycznym w Cantonigros. Jest profesorem śpiewu w Escuela ESTUDI Musical, a także dyrygentem Chóru Esperit Cantaire oraz oraz Chóru Kameralnego Cantoria Re-Quinto w kościele Sagrada Familia w Barcelonie.

Agnes GerendayBudapeszt / Węgry

Ukończyła studia na Akademii Muzycznej Ferenca Liszta w Budapeszcie jako nauczyciel muzyki i dyrygent chóralny. Była uczennicą Zoltána Vásárhelyi, Józsefa Maklári, Erzsébet Szõnyi, Olivéra Nagy. Pracowała w zespole badawczym muzyki ludowej w Instytucie Muzykologii Węgierskiej Akademii Nauk. Przez 5 lat uczyła w Nauczycielskim Kolegium Języków Obcych w Zsámbék (Węgry), gdzie uczyła teorii muzyki, historii muzyki, dyrygentury chóralnej i metodologii. W 1983 roku został zatrudniona przez węgierskie Ministerstwo Kultury, jako referent muzyki. Pracowała przez 28 lat jako redaktor muzyki i literatury w wielu muzycznych programach Radiowych. Jest dyrygentem Chóru Budapesti Ifjúsági Kórus w Budapeszcie. Jej chór śpiewa oratoria i utwory a cappella. Zespół daje wiele koncertów na Węgrzech, oraz zagranicą w Szwajcarii, Austrii, Polsce, Rumunii i Holandii. Pod nazwą Talentum, chór w ciągu ostatnich 5 lat wielokrotnie koncertował w Salzburgu z oratoriami Handla, Bacha, Beethovena, Brittena, Mozarta, Orffa i Franza Schmidta. Jest członkiem prezydium Węgierskiego Związku Chórów i Orkiestr (KOTA) oraz członkiem jury wielu konkursów chóralnych.

Prof. Bernhard GfrererSalzburg / Austria

Absolwent Mozarteum w Salzburgu, które ukończył ze specjalnością muzyka kościelna. Od 1987 roku jest organistą i dyrygentem chóru Kościoła Franciszkańskiego w Salzburgu. Koncertował z takimi sławami jak Plácido Domingo, Jose Carreras czy James King. Koncertuje w najważniejszych centrach kulturalnych Europy, jak również w Ameryce Południowej, USA, Rosji czy Azji. Jest wykładowcą na licznych kursach mistrzowskich w USA, Japonii czy Ameryce Południowej oraz zasiadał w Jury międzynarodowych konkursów. W swym dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dla radia, telewizji i wytwórni płytowych.

Marcin CmielWarszawa / Polska

Jeden z członków założycieli Towarzystwa Śpiewaczego LIRA w Warszawie. W latach 1997– 2008 II dyrygent chórów LIRA. Od lutego 2009 Dyrektor Artystyczny Towarzystwa Śpiewaczgeo LIRA w Warszawie. Ukończył z wynikiem bardzo dobrym Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Przez lata współpracował z Chórem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chórem ATK oraz innymi zespołami. Założył chór Cantemus, z którym dał ponad 100 koncertów. W czerwcu 2009 roku na konkursie chórów w Spychowie zdobył z Chórem Męskim LIRA 4 nagrody w tym dla najlepszego dyrygenta. Juror Festiwali w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej.