Jury

Prof. Romuald Twardowski,PrzewodniczącyWarszawa / Polska
Kompozytor i pedagog; ur. 17 czerwca 1930 w Wilnie. Studia kompozytorskie ukończył w roku 1960 w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie u Bolesława Woytowicza. W 1963 i 1966 studiował chorał gregoriański i polifonię średniowiecza pod kierunkiem Nadii Boulanger w Paryżu. Jest laureatem wielu nagród i wyróżnień. Utwór „Antifone per tre gruppi d’orchestra” (1961) zdobył w 1961 I nagrodę Konkursu Młodych Związku Kompozytorów Polskich, a w 1963 zajął II miejsce na Międzynarodowej Trybunie Kompozytorów UNESCO w Paryżu; w 1966 za Sonetti di Petrarca per tenore solo e due cori a cappella (1965) otrzymał I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim w Pradze; dwukrotnie – w 1965 za balet-pantomimę „Posągi czarnoksiężnika” (1963) i w 1973 za dramat muzyczny „Lord Jim” (1970–73) – zdobył I nagrodę na Międzynarodowym Konkursie Kompozytorskim im. księcia Rainiera w Monako. W 1994 otrzymał nagrodę AGEC – Zachodnioeuropejskiej Federacji Towarzystw Chóralnych oraz doroczną nagrodę Związku Kompozytorów Polskich. Juror wielu konkursów muzycznych. Inicjator prestiżowego Międzynarodowego Festiwalu Muzyki Cerkiewnej „Hajnówka”.

Damijan MočnikKranj / Słowenia
Ukończył studia muzyczne pod kierunkiem prof Dane’a Škerl, w Akademii Muzycznej w Lublanie w 1991 roku. Swój warsztat wzbogacił w wyniku studiów za granicą, m. in. na warsztatach ze słynnym szwedzkim dyrygentem Erickiem Ericsonem. Od 1993 roku, Močnik był dyrygentem i dyrektorem muzycznym w Diocesan Classical Gymnasium w Lublanie, a od 2000 r. dyrektorem artystycznym St. Stanislaus Institution w Lublanie. W 2000r. miały premierę trzy utwory napisane przez Damijana Močnika: „Tempus fugit” zaprezentowane przy okazji rekonsekracji kościoła św. Józefa w Lublanie. Połączone chóry szkolne i Slovenian Philharmonic wykonały „Vode novega Neba” na Jeunesse Musicale of Ljubljana Music Series. Utwór „Pesem moja je posoda tvojega imena” miała swoją premierę w Kranj, z okazji 200 rocznicy urodzin sławnego słoweńskiego poety, Franca Prešeren. Cantata Močnika “Circulus aeternus” została wykonana przez Malcolm Goldring na Cantat Europa Singing-Week 2004 w Lublanie. W 2006 roku był rezydentem dyrygentów w Bawarskiej Musikakademie w Marktoberdorf. W 2006 roku został zaproszony do prowadzenia warsztatów z dyrygentury i kompozycji w Europa Cantat 2006 w Moguncji, Niemcy. W roku 2007 został zaproszony do Waszyngtonu w Stanach Zjednoczonych. Odbył się tam koncert na chór i orkiestrę z jego kompozycjami na Orcas Island. Prowadził wykłady na temat swojej działalności na University of Washington w Seattle i Pacific University, gdzie dyrygował ośmioma ze swoich kompozycji chóralnych. Muzyka Močnika znana jest publiczności na całym świecie ze swojej bezpośredniości, licznych dramatycznych zmian oraz bogatych brzmień.

Carmen Moreno (Barcelona, Hiszpania)
Dyrygent i Sopranistka. Ukończyła Konserwatorium Juan Jose Landaeta Caracas (Wenezuela), oraz konserwatorium muzyczne w Barcelonie i Badalonie. Specjalizuje się w pracy nad techniką wokalną. Wydała książkę zatytułowaną Mi técnica Wokal Paso a Paso (Moja technika wokalna krok po kroku) oraz jest autorem licznych artykułów związanych z muzyką wokalną. Prowadziła liczne warsztaty z techniki wokalnej i wykłady w czasie konferencji związanych z muzyką chóralną. Była jurorem festiwali Cracovia Cantans w Krakowie oraz Festiwalu Muzycznym w Cantonigros. Jest profesorem śpiewu w Escuela ESTUDI Musical, a także dyrygentem Chóru Esperit Cantaire oraz oraz Chóru Kameralnego Cantoria Re-Quinto w kościele Sagrada Familia w Barcelonie.

Prof. Bernhard GfrererSalzburg / Austria
Absolwent Mozarteum w Salzburgu, które ukończył ze specjalnością muzyka kościelna. Od 1987 roku jest organistą i dyrygentem chóru Kościoła Franciszkańskiego w Salzburgu. Koncertował z takimi sławami jak Plácido Domingo, Jose Carreras czy James King. Koncertuje w najważniejszych centrach kulturalnych Europy, jak również w Ameryce Południowej, USA, Rosji czy Azji. Jest wykładowcą na licznych kursach mistrzowskich w USA, Japonii czy Ameryce Południowej oraz zasiadał w Jury międzynarodowych konkursów. W swym dorobku artystycznym posiada liczne nagrania dla radia, telewizji i wytwórni płytowych.

Marcin CmielWarszawa / Polska
Jeden z członków założycieli Towarzystwa Śpiewaczego LIRA w Warszawie. W latach 1997– 2008 II dyrygent chórów LIRA. Od lutego 2009 Dyrektor Artystyczny Towarzystwa Śpiewaczgeo LIRA w Warszawie. Ukończył z wynikiem bardzo dobrym Akademię Muzyczną w Warszawie w klasie prof. Ryszarda Zimaka. Przez lata współpracował z Chórem Uniwersytetu Warszawskiego oraz Chórem ATK oraz innymi zespołami. Założył chór Cantemus, z którym dał ponad 100 koncertów. W czerwcu 2009 roku na konkursie chórów w Spychowie zdobył z Chórem Męskim LIRA 4 nagrody w tym dla najlepszego dyrygenta. Juror Festiwali w Sankt Petersburgu (Rosja) oraz Krakowskiego Festiwalu Pieśni Adwentowej i Bożonarodzeniowej.